Sayfalar

13 Haziran 2012 Çarşamba

VOSVOS

Çok sade buna rağmen sevimli...
Bizim tabirimizle kaplumbağa, vos vos, tosbağa gibi isimler aldı. Ama gerçek adı: Volkswagen Beetle...
       Bu güne kadarki tüm otomobillerden daha farklı bir tasarıma sahip  ve açıkçası vosvosu ayrıcalıklı yapan da bu sevimli tasarımı. Bu tasarım mercedes de dahil olmak üzere birçok başarılı aracın tasarımcısı olan Ferdinand Porsche'nin imzasını taşıyor. .
      Ferdinand Porsche Henry Ford'un hayranıydı ve onun onun "T" modeli gibi dayanıklı  ve ucuz bir araç yapmak istiyordu. Ama bu araç hiçbir otomobile benzememeli, özgün bir tasarım olmalıydı. En sonunda vosvosun o sempatik tasarımı ortaya çıktı.
      Bir vosvosu farklı kılan tasarımı ama aynı zamanda halk tipi bir araç olması da büyük etkiye sahip. Halk tipi derken kastettiğim ise dayanıklı ve de ucuz olması. Porsche  aracın yakıt tasarrufu yapması için tüm ağır parçaları yeniden tasarladı.Tüm parçalar tek tek gözden geçirildi. Sonuç tasarruflu ve sağlam bir araç.      Porsche'ye destek veren firmaların projeyi durdurmasının ardından Hitler yardımelini uzattı.
İlginçtir ki Hitler araba kullanmayı bilmiyordu ama Mercedes ve Porsche' ye hayrandı. Onun düşüncesinde her işçi bir araca sahip olacaktı. Bu arç da ucuz ve dayanıklı olan vosvos da başkası değildi.Hitlerin teşvikiyle Porsche 33 başarılı araç yaptı. Bunun üzerine enson donanımlara sahip modern bir otomobil fabrikası açıldı.
       Haftada 5 mark ödeyerek otomobil sahibi olmak için başvurular başlamıştı ve binlerce kişi para ödemeye başlamıştı. Ancak hiç kimse bu rüyasını gerçekleştiremedi. II. Dünya Savaşı başladı...
        Üretilen araçlar Nazi Partisi liderlerine dağıtıldı. Fabrika da savaş için mühimmat üretmeye başladı. Bu yüzden de savaş boyunca birçok saldrıya uğradı. Amerikalılar fabrikayı dağılmış halde ele geçirdiler. Otomobil rüyasını hala gerçekleştirmek isteyen işçilerde bir yandan fabrikayı onarıp diğer yandan vosvosları el yapını üretmeye başladı. Üretilen araçlar İngilizlere satılıyordu. Başlarında herhangi bir yönetici bulunmayan işçiler fabrikadan tekrar otomobil çıkarmayı başardı hatta yüzlercesini. İngiliz ordusu fabrikayı devralmaları için üreticilerine çağrı yaptı ancak onlar vosvosun çirkin olduğunu düşündükleri için bu çağrıya kulak asmadı. Onlara göre büyük gösterişli araçlar dururken neden çirkin ve küçük araçlar tercih edilsindi ki. Boşuna zarar etmeye ne gerek vardı(!) 

Herbie'yi tanırsınız. Tanımadınız mı? 
        En sonunda fabrikanın başına Opel'in yöneticisi Heinrich Nordhoff geçti. Aracın tasarımına dokunmadı ama verimi artırmak için uğraştı. Uğraşlar başarılı oldu ve kar elde edilmeye başlandı
       Amerikalı askerler aracın kalitesini fark edince vosvosun ünü tüm dünyaya yayıldı. Diğer büyük araç üreticileri de resmen azı açık olanları izledi
       Sonuç olarak 10 yıldır üretilmeyen bu araç yine de bizim gözbebeğimiz. Özellikle de benim:) Hala büyük tutkunları olan volkswagen beetle sevimli çizgiler ve o samimi sesiyle hepimizin kalbini kazandi. Hadi itiraf edin çocukluğunuzda azmı saydınız mavisini kırmızısını....


 Bu resimleri bilgisayarda buldum. Baba oğul çok sevimliler. Bu arada bu yazıdaki resimleri abim indirmiş. İkimizin de sevdiği, bayıldığı bir otomobildir kendileri de ;P VE BEN KAÇAR =]2 yorum:

  1. İlginç bir yazı olmuş ben bu arabaların yeşil rengine bayılıyorum :)

    YanıtlaSil
  2. teşekkür ederim :D benim için rengi önemli değil hepsi çok sevimli benim için :D

    YanıtlaSil