Sayfalar

28 Ocak 2013 Pazartesi

En Küçük Ülke: Sealand


    
    Geçen ay bu yazınmın altında Balıkcığımla şu konuşmayı yaptık:
 O da sağ olsun beni kırmadı heyecanlı heyecanlı çalışmalara başladı. Evet fark ettim bu yazı 2012 ile alakalı değil :D ama o da geliyor yolda :P (evet başına yeni bir iş daha açtım Balıkcığım :P)
 Neyse ya artık sözü taze yazarımıza bırakıyorum: (vaaay kendimi spiker gibi hissettim ^^)


     Merhaba arkadaşlar ben bu blogun sahibinin yakın arkadaşlarından biri olan önceki yazılarında da bahsettiği KüçükBalık oluyorum :) Pofuduk'umla blogdan bahsederken benimde birkaç yazı yazmam konusunu konuştuk. Pofuduk arkadaşımın önerisi bana da mantıklı geldi ve bende gördüğüm birkaç ilginç haberi elimden geldiğince sizinle paylaşmaya karar verdim bu kısmı fazla uzatmak istemiyorum bu nedenle direk konuya geçiyorum umarım eğlenirsiniz :)

       İlginç haberler her zaman ilgimi çekmeyi başarmıştır. Yarıyıl tatilinin de verdiği rahatlıkla günlerimin büyük bir kısmını ilginç haber okumak için ayırmaya başladım ve Sealand şimdiye kadar okuduklarım arasında en ilginciydi diyebilirim. Böyle bir ülkenin var olduğunu okuduğum bir mizah dergisinde gördüm ve araştırdım. Belki okuyanınız vardır diye belirtmek istedim.


       Sealand dünya üzerindeki en küçük ülke. Günümüzden yaklaşık 46 yıl önce Emekli binbaşı Roy Bates tarafından bağımsızlığı ilan edilen ülke, İngiliz karasularının 10 kilometre açığında 550 metrekarelik alana sahip bir platform üzerine kurulmuş. Hukuki statüsü tartışmalı olan bu platform-ada ülkesinin kurulu olduğu platform 2. Dünya Savaşı sırasında savunma amaçlı kurulmuş fakat Roy Bates uluslararası karasularında olduğu için adanın ülke olabileceğini savunmuş. 

Bayrağı
Arması
2 Eylül 1967 yılında Roy Bates bu platformda bağımsızlığını ilan etmiş ve kendi prensliğini kurmuş. Bir korsan radyo yayıncısının Sealand'a girmeye ve burada korsan radyo yayını yapmaya kalkışması üzerine platform-adada çatışma çıkmış. Çıkan çatışmanın ardından Kraliyet Donanması adaya gitmiş ve Roy Bates'i adadan atmaya çalışmış ancak platform-adadan açılan uyarı ateşine maruz kalan askerler başarılı olamamış. Bu çatışmadan sonra Roy Bates ve oğlu tutuklanmış ve suçlu bulunmuş. Sealand Birleşik Krallık karasularının dışında bulunduğu için mahkeme Sealand üzerinde yargı yetkisinin bulunmaması sebebiyle davayı iptal etmiş. Hatta bir İngiliz Savcı platformun İngiliz karasularının 10 km açığında olması dolayısıyla Roy Bates’i haklı bulmuş. Roy Bates, ülkesinin tanınmasından 7 sene sonra anayasasını yayınlamış. Daha sonra bayrak ve milli marşlarını oluşturmuş. Ayrıca Amerikan Doları ile eşdeğer olan Sealand Dolarını kabul etmiş. Roy Bates'in ölümünden sonra yeni prens oğlu Michael Bates olmuş. Roy Bates'in anayasal monarşi ile yönettiği bu ülke şu an İngiltere'den ayrı bir şekilde hüküm sürmektedir. Nüfusu 2011 tahminine göre 4 kişidir. 27 kişi olduğu idda edilmiştir fakat yalnızca 4 kişiye izin verilmiştir. Ayrıca ülke,Ocak 2007 de 10 000 000 sterline satılığa çıkartılmıştır.


    Bu ülke ile ilgili bu bilgileri herhangi bir internet sitesinde de bulabilirsiniz fakat ben size burada kısa bir derleme yapmaya çalıştım.
    Bunların dışında birkaç gün önce izlediğim ilginç bir haberi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Avustralya'da çiçek yediği için bir keçiye ceza kesildi, yargıç önüne çıkarıldı. Modern sanat bahçesinin çiçeklerini yiyen keçi Garry'e polisler tarafından 440 dolar para cezası kesildi ve dava açıldı. Hakim karşısına çıkan Garry'nin cezası ise iyi halden ertelendi. 


   yazan: KüçükBalık ;)


[Evet yine ben illa karışacağım yazıya tabiii :P Bende az önce buradan şu yazıyı okudum : Bir toprak parçasının yeni bir ülke olması için 3 şart gerekiyor: Üzerinde yaşayan topluluk olmalı. Hiçbir ırkın atalarına ev sahipliği yapmamış olmalı. Ve hiçbir ülke tarafından hak iddia edilmemeli. Eee her şey kurallara uygun. Oranın bir ülke olması için yeterli uygunluğu var daha ne ;) KüçükBalığım'ın eline sağlık^^]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder