Sayfalar

2 Ağustos 2015 Pazar

Geç Kalmış Bir Mim ^^

        Yaklaşık 1 yıl önce lower K beni mimlemişti. Ben de artık taslaklarda duracağına düzenleyip de yayımlamanın vakti geldi dedim ve işte eskilerden bir mim :)

Ne sıklıkla kitap okursunuz?
       2 yıldır YGS-LYS öğrencisiyim. Bu sırada çok okuyamadım ama bundan önce 1-2 haftada bir kitap bitirirdim.

En sevdiğiniz yazarlar?
         Yazar ayırt etmem. Zaten hangi yazar olursa olsun kitabı okurken bir başına okumayız bence. Yazar da bize eşlik eder bu sürede. Sonuçta bir şekilde hepsiyle vakit geçiririz. Bu yüzden hepsini çok severim çünkü hepsiyle en azından bir kitaplık sürede vakit geçiririz :)

En beğendiğin kitaplar?
       Çok fazla aklıma gelmedi şimdi pat diye sorunca :) Ama bir kaç tane örnek verebilirim:
Maksim Gorki - Çocukluğum
İskender Pala - Efsane
İskender Pala - Od
Reşat Nuri Güntekin - Çalıkuşu
Reşat Nuri Güntekin - Dudaktan Kalbe
Jane Austen - Aşk ve Gurur
Charlotte Brontë - Jane Eyre
Dan Brown - İhanet Noktası
 ve daha bir çokları :)

Yerli/yabancı hangi yazarların kitaplarını tercih edersin?
       Türüne göre. Mesela bir fantastik-kurgu türünde yabancı yazarlar daha başarılı bence. Ama tarihi kitaplar konusunda çok titizlikle yerli yazarları tercih ederim. Çünkü kendi tarihimizi yabancı yazarlardan öğrenmek çok da hoş değil bence. Ha ama o konuda bilgi sahibi olup da farklı gözlerden de görmek için yabancı yazarları tercih ederim tabi.
Bir de klasik eserler var tabi. Bence bu konuda da yerli-yabancı tüm klasikler baş tacıdır, laf ettirmem. Hepsinin kendine özü bir dünya görüşü bir üslubu var. Öncelik gerektirmez şekilde önemliler bence :)

Bugüne kadar en beğendiğin kitap serisi?
      Çok şaşıracaksınız ama ben Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter serilerinin kapağını dahi açmadım. Yaşıtlarım  Orta Dünya'da ve Hogwarts Büyücülük Okulunda büyümüşken ben Narnia'daydım.
Sonuç olarak Narnia Günlükleri benim en sevdiğim seridir :)

Daha çok hangi tarz okumaktan hoşlanırsın?
     Hemen hemen her tür kitabı okurum. Ama felsefe kitaplarına tahammül edemiyorum. 
     Ama bu yıl dershanedeki bir arkadaşımla din-felsefe üzerine uzuuuuuuncaaa bir tartışma yaptık. Tartışmanın sonunda bir karar verdim: En azından bir daha böyle bir ortama girersem inançlarımı neye karşı savunduğumu bilmek istiyorum yani ufaktan ufaktan felsefe de okumak için zorlamalıyım kendimi.

En son hangi kitabı okudun?
ya Ölümsüz Juliet -Stacey Jay
ya da Başlat - Ernest Cline 
ya da Kayıp Dünya - Sir Arthur Conan Doyle  
hatırlamıyorum sınava çalışıyordum :)

Şu anda hangi kitabı okuyorsun?
     Akşam Çayı. Hala bitmedi araya İzmir tatili girdi de :)

Kitap blogları hakkında ne düşünüyorsun? Yeterli mi?
     Bence çok başarılılar. Kitabın yorumları, kalitesi yazarın üslubu bir çok konuda bilgilendiriyorlar. Ama yeterli mi? Bence hiç bir zaman yeterli olmaz. Çünkü kitap yorumu kişiden kişiye göre değişir. Yani bir kitabın okuyucu kadar farklı nüshası vardır. Bir kitap blogunun yaptığı öznel değerlendirme kimisinin yorumuna tamamen ters olabilir. Sonuç olarak daha çok yorum ve eleştiri için her zaman daha çok okuyucu ve kitap blogu gerekir :)

Kitap okumak sizin için ne ifade ediyor?
    Nefes almak gibi. Dünyanı stresinden kaçıp bambaşka bir diyarda görünmez olarak at koşturuyorsun, yeni bir kimliğe bürünüyorsun. Harika! :)

   Eveeeeeet işte bu kaadaaaaar. 
Ben yapmak için geç kaldığımdan bu mimi yapmayan kalmadı tabi. Mimleyecek kimse de olmadığına göre gidip biraz da 1800ler New York sosyetesinin içine karışayım :) 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder